Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Sprawozdanie z projektu "Piękna nasza Polska cała"

Utworzono dnia 30.12.2018, 13:17

Sprawozdanie z realizacji zadań w ramach Międzynarodowego projektu „Piękna nasza Polska cała”

w Przedszkolu im. Jana Brzechwy w Trąbkach Wielkich

rok szkolny 2018/2019

 

Międzynarodowy Projekt Edukacyjny „Piękna nasza Polska cała” skierowany do najmłodszych pokoleń Polaków, był  odpowiedzią na wyjątkowe święto Polaków – 100 rocznicę odzyskania niepodległości. Autorką i koordynatorką Projektu jest Ludmiła Fabiszewska – nauczyciel Miejskiego Przedszkola nr 2 im. Juliana Tuwima w Aleksandrowie Łódzkim.

Cele ogólne :

  • Kształtowanie postaw patriotycznych u najmłodszych, uwrażliwienie na piękno, folklor

i tradycje Polski.

  • Kształtowanie tożsamości narodowej dzieci.

Cele szczegółowe:

  • Poznanie historii państwa polskiego i symboli narodowych.
  • Poznanie tradycji, zwyczajów, obrzędów ludowych z regionów Polski i Kresów
  • Poznanie tańców ludowych i potraw regionalnych.
  • Wzmacnianie poczucia radości i dumy z bycia Polakiem.
  • Integracja placówek edukacyjnych z Polski i Kresów

 

W  naszym przedszkolu w realizację Projektu zaangażowane były przedszkolaki ze wszystkich grup przedszkolnych i wszyscy pracownicy przedszkola. Udało nam się zrealizować 11 spośród proponowanych przez organizatora działań:

1. Nauka, osłuchanie się i zaśpiewanie Hymnu Polski – Mazurka Dąbrowskiego.

    My wspólnie odśpiewaliśmy Hymn narodowy 9 listopada br., o godz. 11:11, podczas Poranka poetycko-muzycznego, biorąc jednocześnie udział w akcji bicia Rekordu dla Niepodległej.

2. Organizacja zajęć otwartych dla rodziców – 6 listopada odbyła się w naszym przedszkolu „Śpiewanka patriotyczna”, podczas której dzieci wystąpiły przed rodzicami  z krótkim, patriotycznym programem artystycznym, a następnie wszyscy udali się do poszczególnych sal przedszkolnych, gdzie wspólnie wykonali kokardy narodowe.

3. Apel lub inscenizacja z okazji 11. listopada – 9 listopada br., przedszkolaki z grupy „Sówki’ wystąpiły wraz z  harcerzami  z 11 GDSH „Cegły” z Trąbek Wielkich podczas  Poranku poetycko-muzyczny.  Publiczność miała okazję usłyszeć wiele patriotycznych wierszy, pieśni i piosenek.

Na pamiątkę spotkania nasi goście otrzymali kokardy narodowe.

4. Nauka piosenki patriotycznej – nasze przedszkolaki nauczyły się piosenek „Żołnierze”, „Żołnierzyki”, „Nasze polskie ABC” oraz pieśni „Wojenko, wojenko”.

5. Nauka tańca ludowego – najmłodsze przedszkolaki  z grupy „Żabki”  nauczyły się w tym roku tańca „Grozik”, który zaprezentowały gościom podczas uroczystości Pasowania na przedszkolaka.

Należy jednak wspomnieć, iż zgodnie z tradycją naszego przedszkola, każdego roku dzieci uczą się  wybranego tańca ludowego (bądź jego elementów, w zależności od wieku dzieci).

6. Nauka wiersza o tematyce patriotycznej – w ramach przygotowań do Poranka poetycko-muzycznego wszystkie dzieci uczyły się wiersza „Katechizm polskiego dziecka” W.Bełzy. Ponadto dzieci z grupy „Sówki” poznały wiersze:  „Niepodległość” A.Wacławskiego i „Polski żołnierz” A.Paszkiewicz.

7. Organizacja kącików patriotycznych – kąciki patriotyczne powstały w każdej sali, a dodatkowo kącik związany z dniem 11 listopada zorganizowany został w szatni przedszkolnej, dzięki czemu był dostępny dla każdego.

8. Nauka zabawy ludowej – dzieci z grupy „Tygryski” nauczyły się zabaw: „Jawor, jawor”, „Mam chusteczkę haftowaną” oraz „Mało nas do pieczenia chleba” (w tej ostatniej zabawie wprowadzono pewną modyfikację, aby uniknąć „odpadania” dzieci z zabawy).

9. Wg przepisu Babci lub Dziadka – 17 grudnia, podczas przedświątecznych warsztatów kulinarnych dzieci z różnych grup, pod czujnym okiem pani Izy, pani Marty i pani Krysi przygotowały dla wszystkich przedszkolaków pierniczki, wg przepisu pani Elżbiety, babci jednego z „Tygrysków”.

A oto przepis:

0,5 kg miodu + 40 dag cukru + 1,5 kostki margaryny  zagotować i ostudzić.

Zmiksować razem: 4 całe jajka, 2 łyżki oleju, skórkę startą z cytryny ,sok z 1 pomarańczy i dodać

to do mieszaniny rozpuszczonej masy miodowej.

Do powstałej mieszaniny dodać:

1,5 kg mąki pszennej (typ 405)

1 paczkę ciemnego kakao

0,25 kg zmielonych orzechów laskowych

2 łyżeczki cynamonu

2 łyżeczki zmielonych goździków

3 paczki przyprawy do piernika.

Następnie dodać 2 łyżeczki sody oczyszczonej rozpuszczone w 1 łyżce wody. Zagnieść ciasto, owinąć w folię i wstawić na noc do lodówki.

10. Napisz kartkę Bohaterom – w tym roku już po raz kolejny , przedszkolaki z najstarszych grup wzięły udział w akcji „BohaterOn  w Twojej szkole” . Jest to akcja w ramach szerszego projektu „BohaterOn- włącz historię”, mająca na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego, poprzez wysyłanie im specjalnie do tego celu dedykowanych pocztówek. Ponieważ naszym przedszkolakom czynność pisania nie jest jeszcze w pełni dostępna, kartki zostały ozdobione pięknymi, kolorowymi obrazkami i wysłane na adres Fundacji „Rosa”.

11. Turniej wiedzy patriotycznej – 7 listopada, odbył się quiz patriotyczny pt. „Kocham Cię, Polsko!”.

W quizie czynny udział wzięły „Sówki”, a kibicowały im dzieci z pozostałych grup.

 "Sówki" były podzielone na dwa zespoły: biały i czerwony. Na pytania odpowiadały naprzemiennie. Dzieci były doskonale przygotowane do turnieju. Ostateczny wynik "starcia" to REMIS. Uczestnicy otrzymali od Pani Dyrektor oraz od swoich Pań nagrody. Dzięki temu spotkaniu publiczność, czyli "Żabki", "Biedronki" oraz "Tygryski", mogła poszerzyć wiadomości na temat Naszej Ojczyzny.

 

Agnieszka Sławska