EDUKACJA MORSKA

Pomorski Program Edukacji Morskiej (PPEM) stanowi propozycję działań skierowanych do pomorskich szkół oraz placówek oświatowych wszystkich etapów kształcenia. Program integruje wiedzę z wielu przedmiotów, proponując całościowe postrzeganie problematyki morsko-żeglarskiej w procesie edukacyjnym.

Jego podstawowe założenie opiera się na powiązaniu podstaw programowych z zagadnieniami wynikającymi z nadmorskiego położenia naszego regionu. Specyfika zadań dydaktycznych, możliwych do realizacji w ramach programu, sprzyja zdobywaniu wiedzy w sposób praktyczny oraz twórczemu rozwiązywaniu problemów; wpływa na kształtowanie postaw i budowanie tożsamości młodych Pomorzan.

Elastyczna struktura programu zapewnia przestrzeń sprzyjającą: autonomii poszczególnych realizatorów, współpracy ze szkółkami, klubami żeglarskimi, wzajemnemu wspieraniu się podczas realizacji wybranych działań oraz wzmacnianiu pomorskiego potencjału edukacyjnego.

Edukacja morska - dotyczy wszystkich akwenów (także rzek i jezior), jest interdyscyplinarnym narzędziem, integrującym wiedzę i umiejętności z wielu obszarów. W jej zakresie mieszczą się elementy regionalizmu, zagadnienia przyrodnicze, ekologiczne, matematyczne, fizyczne, chemiczne, a także artystyczne i humanistyczne oraz uprawianie różnorodnych aktywności wodnych na morzu, jeziorach, rzekach pozwalające w sposób wszechstronny, ciekawy i kreatywny kształtować kompetencje kluczowe dzieci i ich pomorską tożsamość.

PLAN EDUKACJI MORSKIEJ NA ROK SZKOLNY 2019/2020

Spotkanie z projektantem statków Panem Pawłem Raczkiewiczem

Utworzono dnia 27.11.2019, 20:29

Jednym z założonych przez nas działań dotyczących Edukacji Morskiej było spotkanie z Panem Pawłem Raczkiewiczem, który gościł w grupie "Sówek" w ramach projektu Bohater Tygodnia. Dzieci dowiedziały się na temat wyglądu i charakterystyki różnych statków oraz tego jak projektuje się takie pojazdy wodne. Zainspirowane tymi wiadomościami dzieci same zaczęły tworzyć projekty na miarę swoich dziecięcych możliwości.