GRANT W KONKURSIE "FABRYKA POMYSŁÓW"

Miło jest nam ponformować, iż projekt zgłoszony do konkursu pt. "CEMEX pomoże - bezpiecznym być na drodze!" uzyskał akceptację Rady Fundacji Cemex i będzie realizowany w naszym przedszkolu od maja do grudnia 2019r. z uzyskanym wsparciem finansowym.

Rozwój współczesnej cywilizacji - oprócz dobrodziejstw - niesie za sobą także wiele zagrożeń i niebezpieczeństw,które czyhają w dużej mierze namałe dzieci. Dlatego myślą przewodnią projektu jest takie zorganizowanie sytuacji, zajęć i zadań stawianych dzieciom, aby poprzez aktywny udział mogły poznać sposoby bezpiecznego poruszania się w ruchu drogowym, w sytuacjach zagrożenia,a także ludzi,którzy im w tym pomogą. Celem owych zajęć jest wykształcenie u dziecka umiejętności i nawyków unikania zagrożeń,umiejętności przyswojenia sobie określonych normom pożądanych zachowań. Zaletą programu jest jego uniwersalność, ponadczasowość oraz możliwość kontynuacji w latach następnych.
Projekt zakłada: zakup pomocy dydaktycznych z zakresu BRD (Autochodzik, gry planszowe), organizację zabaw w miasteczku drogowym -  BY KAŻDY MÓGŁ OBCHODZIĆ DZIEŃ
DZIECKA („gra miejska” z wych.kom.z wykorzyst.zestawu Autochodzik), funkcjonowanie PRZEDSZKOLNEGO PUNKTU MOBILNOŚCI z kaskami, DZIEŃ KASKU - pokaz mody
drogowej (kaski, ochraniacze,nauka piosenki "WKŁADAJ KASK "), konkurs plastyczny BRD dla wszystkich dzieci przedszkolnych z terenu Gminy Trąbki Wielkie: "NOSZĘ ODBLASKI-DOSTAJĘ OKLASKI! - we współpracy z PORD w Gdańsku, wycieczka "ULICZNE SYGNAŁY - interaktywne warsztaty w centrum Nauki Hewelianum w Gdańsku, cykl spotkań: "MOJA PRZYJACIÓŁKA ZEBRA" (policjant, strażak, ratownik med.), UCZYMY BEE-BOTY BRD  - zajęcia z kodowania, KOŁA STOP, ROBISZ KROK - akcja-przypominajka, pedagogizacja rodziców (spotkanie z policjantem, tablica informacyjna, ulotki).

CELE projektu – zgodne z celami statutowymi Fundacji CEMEX „Budujemy Przyszłość” oraz Statutem Przedszkola im. Jana Brzechwy w Trąbkach Wielkich:

• działania na rzecz nauki, edukacji, oświaty i wychowania
  • wsparcie całościowego rozwoju dziecka (edukacyjnego, poznawczego)
  • ochrona i promocja zdrowia
  • propagowania bezpieczeństwa w ruchu drogowym
  • wzrost świadomości dzieci na temat bezpieczeństwa poruszania się po drogach
  • kształtowanie u dzieci właściwych postaw w obliczu zagrożenia
  • zapoznanie z przedstawicielami służb związanych z ochroną bezpieczeństwa zdrowia  i życia
  • kształtowanie poczucia odpowiedzialności za własne postępowanie.

Cele szczegółowe w kontekście umiejętności dziecka:

• rozumie pojęcie „bezpieczeństwo”
  • wie, jak dbać o bezpieczeństwo swoje i innych
  • szanuje zakazy i nakazy dorosłych dotyczące zachowania się na drodze
  • wie, gdzie można poprosić o pomoc, umie o nią poprosić,
  • zna specyfikę pracy: policjanta, strażaka, ratownika medycznego,
  • orientuje się w bezpiecznym poruszaniu się po drogach,
  • stosuje się do barw sygnalizacji świetlnej,
  • rozumie potrzebę udzielania pierwszej pomocy, zna i stosuje podstawowe elementy udzielania pierwszej pomocy
  • zna numery telefonów alarmowych i wie, kiedy należy z nich korzystać.

KLUCZOWE WYDARZENIA W PROJEKCIE:

2019-05-27 Zabwy z okazji Dnia Dziecka - "By każdy mógł obchodzić Dzień Dziecka” – zabawy w miasteczku drogowym
2019-09-13 Dzień Kasku - pokaz mody drogowej (kaski, ochraniacze)
2019-10-25 Podsumowanie gminnego konkursu plastycznego BRD dla wszystkich dzieci przedszkolnych z terenu gminy Trąbki Wielkie „Noszę odblaski – dostaję oklaski!”
2019-11-14 Wycieczka - „Uliczne sygnały” interaktywne warsztaty w Centrum Nauki Hewelianumw Gdańsku

AKTUALNOŚCI:

"Cemex pomoże -bezpiecznym być na drodze"

Utworzono dnia 29.05.2019, 19:43

Pierwszym działaniem w ramach projektu były zabawy z okazji Dnia Dziecka - "By każdy mógł obchodzić Dzień Dziecka” – zabawy w miasteczku drogowym. Dzieci utrwaliły znane już zasady bezpieczeństwa poruszania się na drodze, umiejętność przechodzenia przez przejście dla pieszych oraz znajomość znaków drogowych.  Największą jednak radość sprawiła dzieciom możliwość "kierowania" pojazdami np. policyjnymi, strażą pożarną, a nawet autobusem. Zabawy te realizować mogliśmy dzięki zakupowi pomocy dydaktycznej do prowadzenia zajęć z wychowania komunikayjnego z dziećmi w wieku 4-10 lat "Autochodzik". Zestaw ten zakupiony został dzięki wygraniu przez nasze przedszkole grantu w konkursie "Fabryka Pomysłów", której organizatorem jest Fundacja Cemex "Budujemy Przyszłość".

Sierpień 2019