Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Wpływ muzyki na wychowanie

Utworzono dnia 07.02.2019

Karol Orff - kompozytor niemiecki, wybitny twórca muzyki XX wieku interesował się problematyką pedagogiczną, pracował nad własnym stylem wychowania muzycznego.         

Jego program powstał na podstawie osobistych poglądów estetycznych na muzykę, własnym warsztacie kompozytorskim i doświadczeniach pedagogicznych.

Razem z Gertrudą Hunter - w szkole w Monachium - realizował ideę umuzykalniania i wychowania przez ruch, taniec. Uważał, że dużą rolę w wychowaniu odgrywa gra na instrumencie.                                                       

Duże znaczenie w systemie Orffa ma czynnik kreatywny. Stosowana jest improwizacja ruchowo-wokalna, instrumentalna np. „umuzycznienie” wierszy, baśni, z czego może powstać prosty utwór muzyczny szczery i czytelny o wyrazie emocjonalnym. 

 

Praca nad umuzykalnianiem dziecka ma dla jego rozwoju znaczenie zdrowotne, kształcące i wychowawcze.

 

Śpiewanie wpływa dobroczynnie na rozwój klatki piersiowej i na wzmocnienie wiązadeł głosowych.                                                                      

Zajęcia ruchowe przy muzyce kształcą ogólną koordynację ruchową, wpływają dodatnio na układ nerwowy. Zajęcia oparte na muzyce wzbogacają wyobraźnię i słownictwo.

Treść piosenek rozszerza zakres wiadomości dotyczących ludzi i świata, a opanowywanie tekstów piosenek ćwiczy pamięć.                                                                       

Przyswajanie kolejności ruchów w tańcu wdraża do ładu i porządku.

Wszystkie formy zajęć umuzykalniających kształcą wrażliwość estetyczną młodego człowieka, wzbudzają jego zamiłowanie do muzyki. Poprzez nie zdobywa się wiele umiejętności: śpiew, taniec, gra na instrumencie, słuchanie muzyki.

 

Dzięki temu można kształcić przyszłych odbiorców muzyki, co ma znaczenie dla podnoszenia ogólnej kultury muzycznej społeczeństwa.

 

Reasumując: muzyka od wiek, wieków bierze czynny udział w życiu, a także w wychowaniu człowieka. Stanowi doskonałą rozrywkę, pasję, hobby.

 

"Gdzie słyszysz śpiew tam wstąp, tam dobre serca ludzie mają.

Źli ludzie wierzaj mi, ci nigdy nie śpiewają".

(J. W. Goethe)

 

Wg  artykułu Dr Jana Ostojskiego