Dziecko z zaburzeniami odżywiania w przedszkolu

Utworzono dnia 07.05.2021

Zaburzenia odżywiania dzieci w wieku przedszkolnym

Zaburzenia odżywiania są niezwykle trudne w leczeniu. Wymagają zaangażowania całej rodziny i specjalistycznej pomocy psychologa, dietetyka i lekarza. Im szybsza reakcja rodziców, tym większe szanse powodzenia. Mają negatywny wpływ na zdrowie psychiczne i powodują poważne pogorszenie jakości życia. W rzeczywistości bowiem przed postawieniem rozpoznania zaburzeń odżywiania konieczne jest wykluczenie innych możliwych, organicznych przyczyn utraty masy ciała czy innych nieprawidłowych zachowań związanych z jedzeniem – w diagnostyce różnicowej uwzględnić należy m.in.:

1. zaburzenia hormonalne ( np. zaburzenia czynności tarczycy )
  2. choroby przewodu pokarmowego (np. celiakia)

Przyczyny  :

1. brak akceptacji,
  2. ciągła krytyka,
  3.  konflikty w rodzinie,
  4. zachwiana samoocena.

Objawy:

1. Anoreksja – niska masa ciała, nadmierne skoncentrowanie uwagi na swoim wyglądzie i wadze.
  2. Bulimia – przywiązywanie uwagi do nadmiernej masy ciała oraz własnego wyglądu oraz ciągle przejmowanie się przybieraniem na wadze.
  3. Zespół kompulsywnego objadania się – szybkie objadanie się aż do nieprzyjemnego uczucia pełności. Odczuwanie wstrętu, poczucia winy po nadmiernym przejedzeniu się. Spożywanie posiłków w samotności z powodu uczucia wstydu i krytyki innych ludzi.
  4. Zespół jedzenia nocnego – związany jest z zaburzeniami snu oraz rytmu okołodobowego spożywania posiłków. Ponad 25% spożywanej energii pochodzącej z pożywienia konsumowana jest nocą. Po przebudzeniu, występuje trudność z ponownym zaśnięciem bez spożycia posiłku.
  5. Ortoreksja – zbyt restrykcyjne wybieranie zdrowych produktów żywnościowych. Strach oraz obsesja przed niezdrowym jedzeniem. Zanik zdolności odczuwania głodu.
  6. Zaburzenia odżywiania nieokreślone w inny sposób – są to poważne kliniczne zaburzenie odżywiania się, którego objawy nie mieszczą się w diagnostycznych kryteriach dla anoreksji lub bulimii.

Leczenie:

1.  W leczeniu różnorakich zaburzeń odżywiania najistotniejszą rolę odgrywają oddziaływania terapeutyczne. Prawdopodobnie najwięcej wspomina się w tym przypadku o terapii poznawczo-behawioralnej, pomocne mogą być jednak również i innego rodzaju terapie, np. terapia systemowa czy terapia psychodynamiczna.
  2. U młodych pacjentów – dzieci– bardzo duże znaczenie w leczeniu zaburzeń odżywiania ma terapia rodzinna. Różne techniki bywają wykorzystywane w leczeniu omawianych problemów, przykładowo u chorych na anoreksję wykorzystywane są np. kontrakty terapeutyczne.